Jaskinia Bielańska (Belianska jaskyňa)...

Jaskinia Bielańska (Belianska jaskyňa) jest jedną z najczęściej odwiedzanych udostępnionych jaskiń na Słowacji.

Jaskinia jest znana z fantastycznych form skalnych, ukształtowanych przez wodę, która nadawała skale wapiennej różne kształty przez tysiące lat - zjawiska krasowe.

Wycieczkę rozpoczynamy od przyjazdu na parking w miejscowości Kotlina Tatrzańska.  Po zostawieniu samochodu ruszamy poprzez las ścieżka pod górę do wejścia do jaskini (890m n.p.m.) - pokonujemy 122m róznicy wysokości. Dojście liczy około 1000m - 25 min. spaceru.

Przy wejściu jaskini znajduje się kasa oraz punkt informacyjny. Czekamy na porę wejścia do jaskini. Zwiedzanie jaskini przebiega pod opieką przewodnika, który opowiada w jęz. słowackim (na koniec każdego wykładu jest puszczane streszczenie w jęz. drugiej pod względem liczności grupy narodowej) .  Trasa turystyczna ma długość 1370 m, przewyższenie 125 m. Na trasie jest 860 schodów. Zwiedzanie zajmuje około 70 minut. Temperatura powietrza bez względu na porę roku waha się od  5 do 6,3°C.

Podczas zwiedzania zwraca nam uwagę na naciekowe wodospady oraz pagodowe stalagmity, jeziorka i inne interesujące formy jaskiniowych ozdób. Jednym z przystanków podczas trasy zwiedzania jest Śpiewalnia - Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. W tej sali, z powodu wyśmienitych warunków akustycznych, są organizowane koncerty muzyki poważnej.

Cennik

Dorośli: 8 Euro

Dzieci od 6-15 lat i renciści: 4 Euro

Studenci i emeryci: 7 Euro

Fotografowanie bez statywu: 10 Euro

 

Szczegóły - wejścia na jaskini, cennik - znajdziemy na stronie Jaskini Bielańskiej