Morskie Oko jest to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie.

Ponad 30% wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego odbywa się drogą na Morskie Oko.

Wokół Morskiego Oka znajdują się najwyższe szczyty Tatr Polskich, z Rysami (2499 m n.p.m.) włącznie. Stąd można wyruszyć na szlaki na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m.n.p.m.), do Dol. Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz (2010 m.n.p.m) oraz do  Dol. Pięciu Stawów przez  Świstową Czubę 1763 m.n.p.m.

To miejsce, do którego każdy z przyjeżdżających do Zakopanego, musi chociaż raz odwiedzić. W ciepłe letnie dni drogą do Morskiego Oka idą tysiące ludzi. O wiele ciekawsze jest o zmierzchu lub poza letnim sezonem, gdy jest tu o wiele ciszej, pojawiają się zwierzęta.

Jak to w górach, Morskie Oko inaczej wygląda w zależności od pory roku, dnia, pogody. Zawsze jest magiczne, pozostające we wspomnieniach.

Wyprawę na Morskie Oko rozpoczynamy z parkingu na Palenicy Białczańskiej. (gdy parking jest zapełniony samochód musimy pozostawić w okolicach przejścia granicznego) 

Idziemy ok. 8km drogą asfaltową dochodzącą do schroniska. Po przejściu 1/3 drogi dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza, w tym miejscu przepływa huczący potok z Dol. Roztoki, tu odchodzi szlak do Dol. Pięciu Stawów. My idziemy dalej, dochodzimy do dużego parkingu Włosienica (tutaj do lat 80 istniał parking , do którego można było dojechać). Zostało nam jeszcze ok 1,5km

 

Na tym odcinku zimą uważamy na schodzące lawiny. Trasa zimowa nieznacznie odbija w lewo, omijamy lawinisko. Dochodzimy do Morskiego Oka. Przed nami rozpościera się panorama najwyższych szczytów okalających gór. Możemy obejść dookoła Morskie Oko, możemy wejść nad Czarny Staw pod Rysami lub po prostu usiąść i chłonąć widoki.